Jak przygotować się do nagrań w studio? Część II - Gitary (akustyczna, elektryczna, basowa)

by Hubert Torzewski

| Na zdjęciu: Humam AmmariWłaściwe nagranie gitary akustycznej, elektrycznej lub basowej wymaga poświęcenia szczególnej uwagi jednej kwestii. Tą kwestią jest strój instrumentu. Przyjrzyjmy się zatem nieco bliżej tematowi i ustalmy, o co tutaj tak naprawdę chodzi.. ;)


Gitary należą do grupy instrumentów, które lubią bardzo szybko się rozstrajać. Jak możecie się sami domyślić, nie jest to pożądana cecha w studio nagrań. Co więcej, znakomita większość tradycyjnych, tanich stroików nie pozwala nawet na precyzyjne nastrojenie gitary. Na czym polega więc problem?


Stroiki z reguły skonstruowane są tak, aby ich posiadacz mógł jak najszybciej doprowadzić do względnego ładu strój instrumentu (w szczególności w sytuacji występu na żywo), z tego też powodu ich margines błędu jest dość wysoki (na poziomie od mniej więcej 3 do 5 centów (przypomnienie: 100 centów to półton temperowany)). Na głośnym koncercie różnica pomiędzy takim szybkim strojeniem, a dokładniejszym będzie mało wyczuwalna, jednak przy nagrywaniu w studio różnica ta będzie wręcz kluczowa i w sporej mierze będzie stanowić o tym, czy nagranie będzie można uznać za profesjonalne, czy też amatorskie.

Co wpływa na dobre strojenie i w jaki sposób je uzyskać oraz utrzymać przez całą sesję nagraniową?Na dobre strojenie wpływają:

- stan strun

- ustawienie menzury (nie dotyczy gitary akustycznej)

- jakość wykonania i osprzęt gitary

- sposób gry


Aby uzyskać dobre strojenie należy przede wszystkim zaopatrzyć się w nowe struny, dlatego że nowe struny mają znacznie mniejszą fluktuację wysokości dźwięki (od momentu ataku/szarpnięcia za strunę do wybrzmienia jest mniejszy spadek wysokości).

Poza tą zaletą mamy jeszcze dodatkowy benefit w postaci czystszego, bardziej klarownego i otwartego brzmienia.

Im grubsze struny w gitarze, tym jeszcze bardziej zmniejszamy tę różnicę wysokości, co daje jeszcze większą łatwość uzyskania profesjonalnego brzmienia przy dużej dynamice gry.

Cieńsze struny niestety będą miały większą fluktuację wysokości dźwięku i zazwyczaj także będą brzmiały gorzej na nagraniu (gitarzyści je uwielbiają z powodu łatwości gry).


W jaki sposób stroić gitarę podczas nagrywania?


Należy zaopatrzyć się w profesjonalny stroik, który ma dokładność 1 centa :) Przykładem takiego stroika jest smartfonowa aplikacja Guitar Tuna, w której można włączyć w opcjach tryb "pro accuracy", który daje możliwość bardzo dokładnego strojenia. Jeśli stroimy gitarę elektryczną lub basową, polecam raczej skorzystać ze stroików w formacie wtyczek Vst w DAW, np. symulacja wzmacniaczy, efektów i paczek gitarowych o nazwie "Overloud TH3", której stroik co prawda nie ma skali centowej, ale jest niesamowicie precyzyjny.


Kiedy już założyliśmy nasze nowe struny, mamy dokładny stroik, to pozostaje nam jeszcze tylko..

Przestać stroić gitarę do wybrzmienia!!!

Jest to najczęściej widziany przeze mnie błąd popełniany przez szerokie grono gitarzystów, czy to amatorskich, czy nawet profesjonalnych.


Zanim w ogóle zaczniemy stroić gitarę należy zadać sobie pytanie "- Z jaką dynamiką mam zamiar za chwilę grać?"


Stroić bowiem powinniśmy pod konkretną dynamikę gry do ataku dźwięku, rytmicznie szarpiąc za strunę przy pomocy palca bądź kostki do gry z ustaloną dynamiką. Zwracać uwagę powinniśmy na to jaka jest wysokość dźwięku w momencie szarpnięcia (stroik powinien wskazywać 0, max 1 cent odchylenia dla konkretnego dźwięku, który stroimy), pomijając całkowicie odczyt przy wybrzmieniu (może wskazywać nawet -3, -4).

Jeśli ustawiamy menzurę to chcemy, aby atak każdej pustej struny oraz 12 próg na każdej ze strun tworzyły doskonałą oktawę czystą (12 półtonów) bez odchyleń o kilka-kilkanaście centów.

Menzurę ZAWSZE należy ustawić jednokrotnie po każdej zmianie strun na nowe :)


Taki proces strojenia należy powtarzać co około 3-5 minut nagrywania w celu zachowania doskonałego stroju gitary (oczywiście bez powtórnego ustawiania menzury).


Polecam obejrzeć także filmik na kanale YouTube Torzewski Studio z praktyczną prezentacją tego, o czym mowa w dzisiejszym wpisie!
Jeśli ten wpis był dla Ciebie przydatny zapraszam do udostępniania go swoim znajomym! :)


Zobacz także poprzednie wpisy:

https://www.torzewskistudio.pl/blog/jak-przygotowa%C4%87-si%C4%99-do-nagra%C5%84-w-studio-cz%C4%99%C5%9B%C4%87-i-zestaw-perkusyjny


https://www.torzewskistudio.pl/blog/jak-przygotowa%C4%87-%C5%9Bcie%C5%BCki-do-miksu-i-masteringu-poradnik